İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıların kategorisi: “Müzik”

Endülüs’ün Ritmi “Radio Tarifa” – Fidan Yaman

İspanya’da Tarifa adında bir bölge var. Burası Endülüs’ün en güneyi. Sırtınızı duvara yaslayıp tam karşıdaki Afrika’yı seyredebileceğiniz bir yer. Radyonuzun sesini sonuna kadar açarsanız belki Akdeniz’in durgun dalgaları o sesi alıp Kuzey Afrika’nın sıcak kumlarına kadar ulaştırır. Tarifa, sizlerin tam da böyle hayaller kurmanıza fırsat verir.

Endülüs ruhunun her bir taşına işlendiği hatta adını bile Emevi askeri Tarif bin Malik’den alan Tarifa’nın sokaklarında daha önce duyulmamış fakat sonrasında tüm dünyaya yayılacak bir müzik yankılanır. Müziğin sahibi Radio Tarifa’dır.

 90’ların başında bir gazeteci, bir mimar ve bir mühendis tarafından kurulan Radio Tarifa, daha sonra bünyesine yeni üyeler ekleyerek uzun soluklu bir müzik macerasına koyulur.

Bana göre bu grubu diğer müzik gruplarından ayıran en önemli nokta birçok kültürü, felsefeyi, müzik tarzını muazzam bir dengede bir araya getirip eşsiz bir lezzet yakalamaları.

Gitarı ve udu, neyi ve saksafonu, darbukayı ve bateriyi aynı şarkıda kullanabilmeyi başaran Radio Tarifa, Endülüs’ün gizemli tınısıyla Latin müziğinin kıpırtısını ayrı gayrı koymaz. Kuruldukları kasabanın etnik kimliğini müziklerinin temeline oturtur.