İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıların kategorisi: “M. Fatih Kutlubay”

Veysel Altuntaş ile “Adına Romanlar” Üzerine – M. Fatih Kutlubay

  • Veysel merhaba. Fakirane’ye hoşgeldin. Yeni kitabın, ilk romanın Adına Romanlar hayırlı olsun. Hemen sorulara geçmek istiyorum. Kitap her ne kadar bir intihar vakası üzerine odaklansa da aslında baştan sona bir edebiyat romanı. Edebiyatın kendisini işleyen kitapların genellikle didaktik ve yapay bir his bırakma riski var. Fakat sen bunu aşmış görünüyorsun. Zira saydığım bu risklerle kitabında hiç karşılaşmadım desem yeri. Bunun dengesini nasıl sağladın?

Merhaba. Hoş buldum. Fakirane hep hoştur zaten.

Bu güzel değerlendirmeler için teşekkür ederim. Romanı yazma sürecinde zihnimde benim okumak isteyeceğim, sevebileceğim bir roman nasıl olurdu sorusu dolandı durdu. Kurguya eklemeler yaparken, karakterlerin kişiliklerini belirlerken bu ölçüyü tutturmaya çalıştığımı söylemeliyim. Kitabın içinde yer alan edebiyat ile ilgili terimler; okuduğumuz kitaplarda, arkadaş sohbetlerinde konuştuğumuz, üzerinde durduğumuz meselelerdi aslında. Bu terimleri bir romanda nasıl kullanırsınız sorusu önemli bir yer tutuyor. Burada asıl mesele sanırım bunları öğretmek için yazmamak.

Bir dostla buluşmaya bir şeyler öğrenmek için gitmeyiz, oysa gündemimizi belirleyen, zihnimizde en çok iz bırakan o sohbette duyduklarımızdır. Adına Romanlar’da da bahsedilen her bir kavram, anlatılan olayın içinde geçen, hatta olayı kavramamıza yarayan unsurlar. Eğer tüm bunların romanda yapaylığa düşmeden aktarıldığını söylüyorsan, yapmak istediğim şeyi başarmanın mutluluğunu yaşamalıyım.