İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıların kategorisi: “Sanat”

Ali Miri Röportajı – Samira Sheykhi

İllüstratör Ali Miri, 1976’da Meşed’de (İran) doğdu. Çocukluğundan itibaren resim sanatıyla ilgilenmeye başladı. Kendini yetiştirdi ve on yedi yaşında ilk eseri basıldı. Çocuk kitapları, dergi, animasyon, reklam vb. alanlarda çizimler yaptı. Ali Miri, eserlerinde daha çok çocuklara ve çocuk dünyasına eğilmesi ile tanınıyor. Çocukluk hatıralarını resmettiği çalışmalarını bir araya getirerek kitap halinde yayımladı.

Fakirane: Eserleriniz ve bu eserlere yansıyan detaylar İran’da olduğu kadar Türkiye’de de karşılığını buluyor. Türkiye’de 80’li yıları anlatan bir TV dizisi var ve bu dizi bizi o yılların nostaljisine götürdü ama sizin çizimlerinizde anlattığınız yaşam tarzı, koşullar ve tüm detaylar açıkçası özelikle Anadolu’da yaşayan insanlara daha yakın gelecektir. Hatta kendi yaşadıkları ile neredeyse aynı.80’li yılları düşünürsek aynı dönemde, aynı şartlarda ve aynı yaşam tarzında yaşayan İran ve Türk toplumu hakkında neler söyleyebilirsiniz.

Ali Miri: Ben bu konunun uzmanı değilim ve bir illüstratör olarak amacım iki ülke arasında eserler oluşturmak ya da ortak hatıralar tanımlamak değildi ama normal bir insan olarak söyleyebilirim ki iki komşu olarak birbirimizin hayatının benzer olması garip bir şey değil. Şöyle söyleyeyim, eğer siyasi sınırları bir dakikalığına kaldırırsak yine insanların yaşadığını ve birbirini etkilediğini görürüz. Kültürün çoğu değiş tokuş edilir. Bizim dinimiz aynı, hava durumumuz da benzer; din ve iklim insanların giyim tarzında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bir çizgi çizilip ve çizginin bu tarafındaki insanların belli bir şekilde yaşaması gerektiğini ve diğer tarafındaki insanların hayatının çok farkı olması gerektiği söylenmemiş, yok öyle bir şey değil. Ve zamanda geriye gittiğimizde bu benzerliklerin daha da çok olduğunu görüyoruz çünkü kapitalizm ve tüketim dünyası çok fazla gelişmemişti ve bizim saf kültürümüzü değiştirmeye zorlamamıştı.