Beyaz Balon – Badkonake Sefid

Beyaz Balon – Badkonake Sefid

110121194119

Beyaz Balon, yedi yaşındaki Raziye’nin yılbaşı hediyesi için almak istediği Japon balığına ulaşma öyküsünü anlatmaktadır.
Küçük kız annesinin verdiği parayı yolda kaybetmiştir. Ancak onu bulmak içi çaba sarfetmektedir. En sonunda onu kaybettiği yeri bulmuştur. Fakat ona ulaşması çok zordur. Ona yardımcı olabilmek için kardeşi gelir. Çünkü para bir dükkânın içindeki mazgalın önüne düşmüştür. Dükkânı açtırabilmek için adamı bulmaya çalışırlar.

Daha sonra küçük kız ve kardeşi paraya ulaşabilmek için uzun bir sopaya ihtiyaç duyar. Bu konuda balon satıcısı bir çocuk onlara yardımcı olur. Sakızları sopanın ucuna yapıştırırlar ve parayı çıkartmaya çalışırlar mazgaldan. Bu arada dükkân sahibi de gelmiştir fakat onun dükkânı açmasına gerek kalmamıştır çünkü çocuklar parayı çıkartmışlardır. En sonunda iki kardeş paralarını bulma sevinciyle giderler. Daha önce filmde gördüğümüz kişiler tek tek geçerler. Balon satıcısı çocuk kalır sadece ekranda ve sopasının ucunda sadece beyaz balon kalmıştır.

Burada yönetmenin beyaz balon tercihini bilinçli olarak kullandığını söyleyebiliriz. Saflığı, temizliği temsil etmesi bakımından.

Filmi kısaca özetleyecek olursak bir çocuğun gözünden İran sokaklarının karışıklığı ve insanların kendi dertlerine düşüp onu dinlememesi anlatılmıştır. Karmaşık ve yabancı bir hayatı görürüz sokaklarda. Bir diğer dikkat çekici nokta ise filmin gerçek zamanla aynı gitmesiydi.

Aslında Cafer Panahi ustası Abbas Kiarostami gibi toplumsal ideallerin bir alegorisini yaratmıştır bir çocuğun gözünden diyebiliriz. Çocuğun yaşadıkları bütün o duygular İran toplumunun bir yansımasıdır aslında. Yönetmenlerin bu yolu seçmelerinin sebebi sinemacılara uygulanan baskıdır bir bakıma.

Latest posts by Mehmet Türkmen (see all)

About author

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Arşiv