Bezgin Otomatların Marşı – Nergihan Yeşilyurt

Bezgin Otomatların Marşı – Nergihan Yeşilyurt

Bana sorarsan bıkkın günler
törenlerle kutlanmaya başlandı.
elimde kendiliğinden bayrağı
bir marş okuyorum
trampetler mi bilgelik mi
su gibi ritimlerim
çöküyor üzerime.

Ben daha yürüteç kullanırken satılıyor
yaşamak denen parantez içi
(işte tam burada inler Behçet!)
çizgili ağaçlarından biliyorum
uzun dikine çizgili ağaçlardan
göğe kaldırılmış topraktan kılıçlar
oturulacak yer bulunmayan otobüs durağı
gibi bir şeyler daha biliyorum
içimize doğranan.

Arızalı masalları
bilançoları, kaba yerlerin hesabını size bırakıyorum
çünkü siz
yakışıksız bir takvimi alaşağı ediyorsunuz
eğreti makineler, insansı otomatlar
otobüs durakları
çünkü siz
masallardan kendinize gelemiyorsunuz
en iyi uyku hapları gelişir diyorum
naziredir sigaralar geliştiren şaire.

Günlerin isimleri okunuyor
törenin başında,
içimde durmadan durmadan
davulun karnını açıyor ecinniler
içimde ecinniler
yaklaştıkça kendime
çarpılıyorum yokluğunuzla
sizden geçilmiyor, kahrolsun ikinci tekil zamirler

Çizdiğim kuş sesleri kâğıdı terk ediyor.
bahsi açıyorum:
iki boyutlu uykular yazıyor şairler
ip atlayan kızlarla,
yüksüksüz entari diken hanımablalara dönüyor dünya.

Bir şiir daha yazacak olsam kuşkusuz ismi
“20 dikişi benden” olacak
unutmak için kaldırdığım ne varsa
dikilecek derime
binlerce yıllık bir ihanet hortladı desinler
sonra bütün mevsimlere bıkkın giren çiçekler
isimsiz mi kalacaktı dedim ben de
dağıldım, burada bir revnak olacaktı
boş kalmasın diye balıkçı tekneleri
bir hışımla tırnağı kopartıyorum
(Burada inleyen şair ölü doğmuş olmalı)
biri gelip göğü alıyor sonra
gözlerim mücella, gözlerim ağlarken.

Nergihan Yeşilyurt

Nergihan Yeşilyurt

Seksenli yılların nisanında Trabzon’un Maçka’sında doğdu.

Ev hanımı bir anne ile işçi bir babanın üç çocuğundan biridir. Üç yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi ve halen bu şehirde yaşamaktadır.

Üniversiteye kadarki eğitimini İstanbul’da tamamladı. Üniversite için Çorum’a gitti; Hitit Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu.

Astronomi, Osmanlıca, tarih, psikoloji, sosyoloji, fotoğraf, tiyatro ve Klasik Türk Şiiri’nemeraklı. Çocukluğunun büyük bir bölümü köyde geçen biri olarak tabiatla iç içe olmayı daima sevdi. İlk şiirini on bir yaşında yazdı. Bu şiir İstanbul çapında düzenlenen bir yarışmada birinci oldu. Bu tarihten itibaren lise dönemine kadar okullarındaki edebiyat projelerinde yer aldı, bulduğu her şeyi okudu. Lisede okulunda çıkan Toprak Dergisi’nin editörlüğünü yaptı.

Amatör olarak radyoculukla ilgilendi, üniversitenin panel, dinleti, söyleşi gibi organizasyonlarında spiker olarak görev aldı. Ayrıca üniversitede bir grup arkadaşla beraber çıkardıkları Baykara Dergisi’nde halkla ilişkiler bölümünün sorumluluğunu üstlendi.

Sahte Vefa, Temrin, Serencam, İzdiham, Yumuşak G, Ay Vakti, Hacı Şair, Hece ve Mahalle Mektebi vb. dergilerde şiir yayımladı. Kültür-sanat ve kitap yazıları kaleme aldı; söyleşi yayımladı. “Yalan Ayaklı Dorothy” şiiri TYB 2014 yıllığında yer aldı.

Dört yıllık muhabirlik, editör yardımcılığı tecrübelerinden sonra, bugün bir STK’nın projelerinden birinde editör olarak görev yapmaktadır. Bu aralar Gökçe Özder ve Ali Berkay ile birlikte Davud’un İnsanları isminde bir e-dergi çıkarmakta, ilk şiir kitabına hazırlanmaktadır.

iletişim: nergihan.yesilyurt@gmail.com
Nergihan Yeşilyurt
Tagged with:

About author

Nergihan Yeşilyurt

Seksenli yılların nisanında Trabzon’un Maçka’sında doğdu. Ev hanımı bir anne ile işçi bir babanın üç çocuğundan biridir. Üç yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi ve halen bu şehirde yaşamaktadır. Üniversiteye kadarki eğitimini İstanbul’da tamamladı. Üniversite için Çorum’a gitti; Hitit Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Astronomi, Osmanlıca, tarih, psikoloji, sosyoloji, fotoğraf, tiyatro ve Klasik Türk Şiiri’ne meraklı. Çocukluğunun büyük bir bölümü köyde geçen biri olarak tabiatla iç içe olmayı daima sevdi. İlk şiirini on bir yaşında yazdı. Bu şiir İstanbul çapında düzenlenen bir yarışmada birinci oldu. Bu tarihten itibaren lise dönemine kadar okullarındaki edebiyat projelerinde yer aldı, bulduğu her şeyi okudu. Lisede okulunda çıkan Toprak Dergisi’nin editörlüğünü yaptı. Amatör olarak radyoculukla ilgilendi, üniversitenin panel, dinleti, söyleşi gibi organizasyonlarında spiker olarak görev aldı. Ayrıca üniversitede bir grup arkadaşla beraber çıkardıkları Baykara Dergisi’nde halkla ilişkiler bölümünün sorumluluğunu üstlendi. Sahte Vefa, Temrin, Serencam, İzdiham, Yumuşak G, Ay Vakti, Hacı Şair, Hece ve Mahalle Mektebi vb. dergilerde şiir yayımladı. Kültür-sanat ve kitap yazıları kaleme aldı; söyleşi yayımladı. “Yalan Ayaklı Dorothy” şiiri TYB 2014 yıllığında yer aldı. Dört yıllık muhabirlik, editör yardımcılığı tecrübelerinden sonra, bugün bir STK’nın projelerinden birinde editör olarak görev yapmaktadır. Bu aralar Gökçe Özder ve Ali Berkay ile birlikte Davud’un İnsanları isminde bir e-dergi çıkarmakta, ilk şiir kitabına hazırlanmaktadır. iletişim: nergihan.yesilyurt@gmail.com

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Arşiv