Jodaeiye Nader az Simin.Türkçe çevirisindeki ismiyle Bir Ayrılık, Asghar Farhadi’nin uluslar arası alanda büyük ses getirmiş olan 2011 yapımı filmi.Kabaca anlatımla ayrılık kararı alan Nadir ve Simin çiftinin bu kararlarının hakim tarafından onaylanmaması üzerine çiftin ayrı evlerde yaşaması ve devamında Nadir’in Alzheimer olan babasına bakması yolunda gelişen olayları görüyoruz.Farhadi’nin diğer filmleri gibi serim bölümünden sonra ortaya atılan sıradışı görünümlü rutin mesele üzerinde kafa yorma bu filmde de mevcut.Yönetmen günlük hayatta karşılaşılan olayları bir kaç karakter cephesinden ele alıp yorumlarken seyirciyi de olayın içinde tutmayı başarıyor.

Bir Ayrılık,84. Oscar Ödül töreninde En İyi Yabancı Film ödülü,61. Berlinale’de En İyi Film,En İyi Aktör ve En İyi Aktris ödülleri başta olmak üzere Uluslararası festivallerde toplam 74 ödül kazanmış sağlam bir film.

 

Filmin IMDB bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz —- Jodaeiye Nader az Simin.

M.Fatih Kutlubay Keleş

M.Fatih Kutlubay Keleş

Yazar at Fakirane.org
91/Çukurova.
Hukuk Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi aldı.
Öyküleri ve yazıları Hece, Edebiyat Ortamı, Mahalle Mektebi, Hayal Bilgisi, Fakirane ve Palto dergilerinde yayınlandı.
M.Fatih Kutlubay Keleş

Bir Ayrılık

About author

M.Fatih Kutlubay Keleş

91/Çukurova. Hukuk Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi aldı. Öyküleri ve yazıları Hece, Edebiyat Ortamı, Mahalle Mektebi, Hayal Bilgisi, Fakirane ve Palto dergilerinde yayınlandı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Arşiv