Canavar – The Beast of War

Canavar – The Beast of War

Çocukluğumda zihnime kazınmış filmlerden biridir, Canavar. Afganistan’da bir köyü yerle bir eden Rus tankı yolunu kaybeder ve intikam almak isteyen Afgan Mücahitleri ile tank mürettebatı arasında bir kovalamaca başlar. “Tank Çocuğu” lakaplı Rus komutan tankı bırakmaya bir türlü yanaşmaz  ve giderek tank avantajdan dezavantaja dönüşmeye başlar.

Filme damgasına vuran iki kelime, “Badal” (Bedel- İntikam) ve “Nanavatey” (Merhanet – Aman Dileme). Yani aslında film derinden bu iki zıt kavram üzerinden mesaj veriyor. Bizim kültürümüzdeki “Aman dileyene kılıç kalkmaz” düsturuna benzer bir çizgide ilerleyen olaylarla intikam için verilen mücadele iç içe.

“Tank” üzerinden bir Rus karakteri çizilmiş; güçlü ama hantal, etkili ama ruhsuz… Mürettebattan birinin Afgan kökenli olması ve onun başına gelenler de meselenin farklı bir yönünü ortaya koyuyor.

Filmin sonuna doğru “Allahım bizi neden terk ettin” haykırışı ve adeta “Rabbin seni terk etmedi.” der gibi bir sahneyle finale gidilmesi en etkileyici kısımlardan biri.

Gelelim filmdeki ilginç kısımlara: Film, Afgan savaşı döneminde çekilmiş bir propaganda filmi aslında, Amerika-İsrail ortak yapımı, çekimler İsrail’de yapılmış (1988). Yani o gün “Canavar” ilan ettiği Rusya’nın yerine şimdi Amerika kendisi geçmiş durumda. Film, bu bakış açısıyla da pek ala izlenebilir, Rus askerlerinin filimde İngilizce konuştuğunu da düşünürsek…

Adige Batur

canavar4

Fakirane

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına
Fakirane

Latest posts by Fakirane (see all)

About author

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Arşiv