Dijital Kültür Dergisi Dualist Çıktı

Dijitalleşen dünyanın her şeyi etkisi altına altığı günümüzde, edebiyattan sanata, sosyal hayattan ekonomiye bütün alanlarda büyük değişimler yaşanıyor. Yapay zekalar, bitcoin para teknolojisi, değişen izleme pratikleri, azalan okuma oranları gibi bireylerin dünyasında değişen pratikleri anlamak ve anlatmak, değişimin yönünü değiştirebilmek düşüncesiyle, “Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev” mottosu altında çıkan Dualist okurlarına dijital değişimi anlatmaya çalışıyor.

Dergi ilk sayısında iki çeviri, bir söyleşi, Merve Parlak ve Ahmet Melih Karauğuz tarafından yazılan üçer yazı ile okurlarını sayfalarına bekliyor.

İlk sayıda Erik Bellman tarafından kaleme alınan, Hindistan’ın kırsal ve okumamış kesimlerinde yaygınlaşan akıllı telefon teknolojisi ve değişen iletişim pratiklerini konu edinen yazısını Ömer Faruk Sağlam Türkçe’ye çevirmiş.

İkinci çeviri ise Google mühendisleri Oriol Vinyals ve Quoc V. Le tarafından kaleme alınan, yapay zekaların dilleri üzerinde denenen bir teknik ile yapay zekaların daha mantıklı cevaplar vermesini sağlayan çalışma üzerine. Makaleyi Türkçe’ye F. Betül Dokuyucu çevirmiş.

İlk sayının söyleşisi ise İlhami Serdar Karaman’la yapılmış. İlhami Serdar’a Türkiye’de dijitalleşme, dijital dönüşüm, TEDx konferansları ve eğitim konuları üzerine sorular yöneltilmiş.

İlk sayıda Merve Parlak’ın kaleme aldığı yazılarda eğitim konusu ön plana çıkıyor. Özellikle Endüstri 4.0’la birlikte Z Kuşağı ve bu kuşağın ebeveynlerine tavsiyeler içeren yazısı dikkate değer. Merve Parlak’ın diğer yazıları edebiyat ve sosyal medya özelinde yazdığı “Eğer Ölürsem Tweet’lerimi Kitaba Dönüştürün” yazısı ve yapay zeka merkezli “Bir Tekno-Futurizm Mottosu Olarak: Olan Olmuştur Olacak Olan da Olmuştur*” yazısı.

İlk sayıda Ahmet Melih Karauğuz, geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybeden, motorsiklet camiasının sevilen ve tanınan ismi, YouTube yayıncısı Barkın Bayoğlu ismi etrafında Türkiye’de YouTube yayıncılığını anlatıyor. Karauğuz’un bir diğer yazısıysa Nazife Şişman’ın dikkat çeken ‘Dijital Çağda Müslüman Kalmak’ kitabı üzerine bir eleştiri.

Derginin ilk sayısı, 1 Eylül itibariyle dijitalde okura sunuldu.

 

Dergiye ulaşmak için;

https://twitter.com/dualistdergi

dualistdergi@gmail.com 

Fakirane

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına
Fakirane

Latest posts by Fakirane (see all)

About author

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Arşiv