Eşeğin Anlamadığı Şey “Hoşaf”tır – Adige Batur

Galat-ı meşhur diye bir tabir vardır, yanlış bir kullanımın doğru olanın yerine geçmesi ve yaygınlaşması manasına gelir. Bu “eşek” meselesi de giderek galat-ı meşhur olma yolunda maalesef. Geçen gün öğrencilerim, derste “Eşek hoşaftan ne anlar” atasözünü kullandığımda topyekün bir itirazda bulunarak yanlış kullandığımı, onun hoşaf değil de hoş laf olması gerektiğini söylediler. Hatta bazıları söylemekle kalmadı, “Türkçe öğretmeni olarak siz de böyle yanlış kullanırsanız artık…” tarzında kınamalarda bulundular :). Ben itiraz edince de bir tv programında Atalay Demirci’nin de benim gibi yanlış (!) kullandığını ama seyircilerin uyarması üzerine doğru olan (!) şeklini kullandığını anlattılar. Adamcağızı da şaşırtmışlar anlaşılan.

İşin aslına gelirsek atasözünün doğrusu “Eşek hoşaftan ne anlar, suyunu içer tanesi kalır.” şeklindedir. Eşek, hoşafın kıymetli olan tane kısmını yemez; onun değerli olduğunu bilmez, kıymetsiz olan suyunu içer. Yani değer, kıymet bilmeyenlere atıfta bulunulmuş. Muhtemelen gençlerin “Hoşaf ne alaka, hoş laftır o..” şeklindeki zeka ürünü yaklaşımından çıkıp sosyal medyada hızla kabul görmüş hali de “Eşek hoş laftan ne anlar.” şeklindedir. Zira yaşça nispeten büyük olanlar bu atasözünü “hoşaf” olarak kullanıyor. Yine de içi rahat etmeyenler varsa buyurun TDK’nin atasözleri sözlüğüne bakalım:
“§  eşek hoşaftan ne anlar (suyunu içer, tanesini bırakır)
 bilgisiz, görgüsüz kimse ince, güzel şeylerin zevkine varamaz, değerini ölçemez.
Atasözü
Aynı sözlükte “hoş laf şeklinde söylenen hali yer almıyor.
Sonuç olarak diyebiliriz ki: Eşeğin anlamadığı şey hoş laf değil, “hoşaf”tır.
Ves’selam…

Adige Batur

Adige Batur

Yazar - Egitimci at Fakirane.org
Seksen doğumlu... Kökleri şairi bol bir memlekete dayansa da Gazi şehirde dünyaya geldi... Yaşından büyük gösterdiği konusunda yaşıtları hemfikir.
Edebiyat eğitimini üniversitenin dersliklerinden çok, kütüphanesinde vakit harcayarak geçirdi. Parlak bir öğrenci değildi.
İstanbul'a ilk gittiğinde nişanlandı, ikinci gittiğinde evlendi... Bir kızı bir oğlu var.
Öğretmen oldu. Özel eğitim kurumlarında çalıştı, çalışıyor...
Hüsn-ü Hat talebesi...
Hikayeye merak sarmış olsa da şiir, her zaman başucunda. Yazabildiğine seviniyor, "Yazdıran" a şükrediyor...
Adige Batur

Latest posts by Adige Batur (see all)

Tagged with:

About author

Adige Batur

Seksen doğumlu... Kökleri şairi bol bir memlekete dayansa da Gazi şehirde dünyaya geldi... Yaşından büyük gösterdiği konusunda yaşıtları hemfikir. Edebiyat eğitimini üniversitenin dersliklerinden çok, kütüphanesinde vakit harcayarak geçirdi. Parlak bir öğrenci değildi. İstanbul'a ilk gittiğinde nişanlandı, ikinci gittiğinde evlendi... Bir kızı bir oğlu var. Öğretmen oldu. Özel eğitim kurumlarında çalıştı, çalışıyor... Hüsn-ü Hat talebesi... Hikayeye merak sarmış olsa da şiir, her zaman başucunda. Yazabildiğine seviniyor, "Yazdıran" a şükrediyor...

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Arşiv