Mahalle Mektebi 17. Sayı

Mahalle Mektebi 17. Sayı

Mahalle Mektebi Dergisinin 17. Sayısı Çıktı!
Nisan’a ve bittiğine üzülürken, sevinçli bir haber ile baharı yeniden yakalıyoruz. Edebiyat dünyasında hususi bir yer edinen ve her sayıda yerini perçinleyen Mahalle Mektebi Dergisinin beklenen 17. Sayısı (Mayıs-Haziran) okuyucusuyla buluşuyor.

Dergide ilk göze çarpan şey yine dosya konusu. Son üç sayısında dosya ile çıkan derginin bu sayısının dosya konusu Ahmet SARI. Daha önce İbrahim DEMİRCİ dosyası ile arşivlik bir sayı yayımlayan, Dede ve Dergi Büroları dosyaları ile büyük ilgi uyandıran Mektep, bu sayısında öykü ve çevirileriyle tanıdığımız Ahmet SARI’ya hakkını teslim ederek bir kez daha üzerine düşeni yapmış.

Şiir, Öykü, Deneme, Sinema yazılarının yanında bu sayıda ilk kez gördüğümüz Mektep Konuşmaları başlıklı köşe ile Mahalle Mektebi okuyucusunu bazı konularda bir daha düşünmeye sevk edeceğe benziyor.

Şiir;
İkisi çeviri olmak üzere toplam 16 şiirin bulunduğu dergide “Bir boşluğu doldurmak istiyorsak / İnsanlık bizi bekliyor” mısralarında dile gelen, çağa şiddetli sorularla birlikte çözüm önerileri sunmayı amaçlayan bir anlayış görülüyor.

Hayriye Ünal’ın “O iz yoksunluk kokar.” mısrası ile açılan şiir bölümünde Ünal aklın zoru bir izi, fakat dillenmeyen bir izi (belki de izin arayışını) yazıyor. Açılan bu izden geçerek Mustafa Köneçoğlu şiirine ulaşıyoruz. Köneçoğlu ise “Aşklar ve gerçekler sürekli değişiyor” diyor ve yalnız bıraktığımız şeyleri hatırlatıyor. Özgür Ballı bir hafta sonunu anlatırken, İsmail Aslan Kavafis’in beklediği barbarları uğurluyor.

Ertuğrul Rast “devletle ilgin yoktu / bir kargadan öğrenen ölüm karşısında / ne yapacağını, sen de onlardandın.” diyerek bitirdiği “Devletle Kurulan Üç Bağ” isimli şiirinde herkes gibi olunduğunun ve hatırlanması gereken bazı “şeylerin” vurgusunu, incelikle yapıyor. Ömer Korkmaz  “Müjdeyi Alınca Alışverişe Çıkanlar İçin” yazdığı şiirde “her şeyi bu şiirin içine boca ettiğim gerçeği” diyerek itiraf ettiği -tavşanın küstüğü dağdan dünya ile yapılan kavgaya kadar uzanan- kalabalık bir şiirle sayıdaki yerini alıyor.

Sayının diğer Şair ve Şiirleri ise; Ali Berkay “Müdavat”, Rıfat Eroğlu “Kamu Spotu”, Hakan İsfa Şahin “Gündoğumu Bir İhtimaldir”, Aleyda Jeneska “Turuncu ve Goygoy”, Selman Ertaş “Uyur Uyanık”, Hatice Kübra Ardıç  “Dera!”, İlhan Kayhan “Üşüyecek Geçmiş Zaman”, Vasfettin Yağız “Çelimsiz Sözler”, Kadir Korkut “Kadı Değilim, Şair Yeğeniyim”, Nuray Akkaya “Uzaklığa İnanalım.”

Ayrıca ve Elif Nihan Akbaş ve Ertuğrul Rast çevirileriyle William Butler Yeats’ın “sirk hayvanlarının firarı” ve Emily Dickinson’un “geçen yıl bu zamanlardı, ben ölmüştüm isimli şiirlerini görüyoruz.

Öykü; 
Mahalle Mektebi’nin 17. Sayısında toplam on iki öykü bulunuyor ve bu sayıda da ilk öykülerini okuduğumuz genç yazarlara yer veriliyor. Güçlü çeviriler yayımlayan derginin bu sayısında Mısırlı yazarMustafa Sâdık er-Râfii “İki Çocuk” isimli öyküsü edebiyatımıza kazandırılıyor. “Yeryüzünde evini kaybetmiş bir çocuğun gecesinden daha kötü bir gece bulunabilir mi?” diyen Râfi kaybolan iki çocuğu anlatırken kaybedilen bir dünyayı da hatırlatıyor.

Ali Güney ise temiz dili ve samimi anlatımıyla karşılıyor bizi. “Kaleye Ben Geçmem Oğlum” isimli öyküde bizleri gözlerindeki heyecanı, korkuyu hissettiğimiz ve birlikte gazoz içip top koşturduğumuz bir çocuğun dünyasına sokuyor. Akif Karataş’ın yayımlanan ilk öyküsü olan “Bilyelerim” de de bizi karşılayan bu samimi ve çocuksu hava, derginin bu sayısı için hakim bir eda gibi görünüyor. Numan Altuğ Öksüz ise “Babam Bağlamasına Gömüldü” isimli öykü ile sayıdaki yerini alıyor.

Bu sayıda ilk kez öyküsünü okuduğumuz bir diğer isimse Betül Ok. Ok “Mahluk ve Velet” öyküsünde “Dönüşmüştüm. Şimdi sakin, uslu, kendini bilen, hâlâ bekar bir çirkin ördek yavrusuydum. Çirkin olan ördekti ben ise yavrusuydum…” diyerek akıp gittiğini sandığımız hayatın döngüsünü yazıyor. Hüzeyme Yeşim Koçak “Aralık” ile okuyucusunu tarihin içinden efendisi ile cariyenin nazik/nazenin aşk öyküsüne çağırıyor. Tarihin perdesini aralayıp kahramanlarını seyrettiğimiz bu aşk öyküsü meraklısına yeni kapılar açması bakımından ayrıca önemli görünüyor.

Sayının diğer öykücüleri ve öyküleri ise şöyle; Fahri Ayhan “Yaşlı Ağacın Kökleri”Hâle Sert “Şimdi ve Huzur”Safiye Gölbaşı “Susku”Hüsniye Uludağ “Anneme Söylemek Yok!”, Orhan Onuk “Dut Ağacı”,Serpil Tuncer “Kombinasyon”.
 
Dosya;
Mahalle Mektebi Dergisinin 17. Sayısının dosya konusunun Ahmet Sarı olduğunu söylemiştik. Dosya başlığı olarak -baştan sona- Ahmet SARI diyebiliriz. Ahmet Sarı çocukluğu, gençliği, dostluğu, akademisyenliği, edipliği, çevirmenliği ve tüm diğer yönleriyle işleniyor.
Ali Utku Sarı’nın hayatının ana hatlarını yazıyor, Hasan Harmancı hayattaki Ahmet Sarı’nın portresini çizerken, hayranlıkla takip edilecek bir dostluk portresini de oluşturuyor. Gökçe Özder Sarı şairliğini incelerken, Mehmet Kahraman ve Ali Güney Sarı’nın öykülerini yazarak dosyaya katkıda bulunuyor.
Cem Ergener  akademisyen ve edip Ahmet Sarı’yı irdeliyor. Davut Dağabakan çok sayıda çevri esere imza atarak Türk bilim ve edebiyat camiasına hususi kazanımlar sağlamış olan Ahmet Sarı’nın çevirmenliğini ele alıyor. Ahmet Sarı’nın Dostları başlıklı yazıyla Sarı; dostlarının ağzından anlatılırken ilginç hatıralar da kaydedilmiş. Ahmet Sarı ile yapılan geniş bir söyleşi ve Sarı’nın şiir ve öykü örneklerinin bulunduğu dosya Sarı hakkında yapılacak tüm çalışmalar için ulaşılması gereken kaynaklar arasında ilklerden olmaya aday bir dosya.
Söyleşi;
Mahalle Mektebi söyleşileriyle 17. sayısında dünya gündeminden biraz uzaklaşmış görünüyor. Her sayısında görmeye alışık olduğumuz Müslüman coğrafyaya yönelik söyleşiler bu sayıda yok. İki söyleşi bulunan sayıda, ilk söyleşi Ahmet Sarı ile dosya içerisinde yapılırken ikinci söyleşi geçtiğimiz yıl ilk kitabını yayımlayan İsmail Özen ile. Mehmet Kahraman’ın hazırladığı söyleşide; Özen öykücülüğü, karakter, ortam ve duygu kurgulaması, Türk öyküsünün bugünkü görünümü hakkında kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirilmiş oluyor.
 
 
Deneme/Kitap/Sinema;
Bu sayıda da yine hayat damarını kesmeden yoluna devam eden dergi İbrahim Alan’ın “dolaştım mülk-i islamı bütün viraneler gördüm” başlıklı yazısıyla İslam dünyasının nabzını tutmaya devam ediyor.

Vefa Taşdelen daha önce de “cümleler” başlığıyla okuduğumuz özdeyişlerini yayımlamaya devam ediyor. Tugay Kaban “Kozmos” yazısında kozmos kelimesinin! birkaç farklı ekol tarafından izahına yer vererek kavram üzerine yoğunlaşıyor.

Cenin” başlıklı yazısıyla büyük ilgi uyandıran Emre Tan ise bu sayı “Devrim Var!” isimli yazısında “Karanlık insanlık tarihini kan, metal ve plastiklere ayırıp geri dönüştürmenin vaktindeyiz. Ne kadınları  yerlerde sürüklüyor erkeklerimiz saçlarından tutarak, ne de hayvanları öldürüp derilerini giyiyoruz artık. Yerçekimi kalkmış, kafamıza  düşecek elma yerine meteorlar, uydular var, muhatabımız ise kablosuz duygular.” derken metne sinmiş eleştirilerinin yanında bir idealistin sergüzeştini kaleme alıyor. Beyaz Bulut Dergisi editörü Fatih Turanalp ise çocuk edebiyatı hakkında düşüncelerini sıralıyor.

Kitap yazılarında ise, Necip Tosun çocuk edebiyatı bağlamında Cahit Zarifoğlu’nu incelerken, Mehmet Kahraman Cemile Sümeyra’nın Hayatı Kurgulamak kitabını, Zeynep Arkan ise Bolano’yu “Uzak Yıldız” romanı üzerinden yazıyor.

Derginin sinema yazıları Ahmet Aksoy’un kaleminden. Aksoy, Tunç Okan’ın “Otobüs” ve “Sarı Mersedes” filmlerini Tunç Okan sinemasını, filmlerin zamansal analizini ve sosyolojik köklerini yazıyor.

“Sanat” hayatımızda nereye denk düşer, “Din” ile ilişkisi nedir?” sorusundan yola çıkan Ertuğrul Rast, Abdullah Kasay ve Ömer Korkmaz “Kafka, Hz. Mevlana, Nurettin Topçu, Ömer Lekesiz, Lütfi Bergen, R. Murray Schafer, Yusuf Kaplan, Niyazi Mısri” isimlerinin geçtiği “Mektep Konuşmaları” başlıklı dikkate değer bir köşe hazırlamışlar. Son olarak “Hayat Edebiyat” köşesinde derginin kültür faaliyetlerine dair haberler yer alıyor.

İletişim: 
Twitter  – Facebook

                                                                                                                                                  
 

Fakirane

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına
Fakirane

Latest posts by Fakirane (see all)

About author

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Arşiv