Sınırdakiler – Dergi

Sınırdakiler – Dergi

Bilindik bir hikâyedir…
Devesini kaybeden bir adam, çevreye ilan etmiş : “ Devemi bulup getirene iki deve vereceğim.” Bunu duyanlar şaşırmış ve kendisine : “ Yahu iki deve vereceğine o kayıp deveden vazgeç, böylece bir deve kaybetmiş olursun; iki deve vermekle iki deve kaybediyorsun, amacın ne?” diye sormuşlar.
Adam şöyle cevap vermiş:
“ Siz bir yitiği bulmanın hazzını bilmiyorsunuz. ”

Kaybetmenin hüznünün, bulmanın hazzından daha fazla kol gezdiği topraklarda yaşıyoruz. ”Coğrafya kaderdir. ”demiş Endülüslü, şimdi anlıyoruz.
Bulma’nın yılışıklığından inşa ettiğimiz evlerin temelinde koyun koyuna yatıyor yitirdiklerimiz. Çığlıkları, sabaha çıkarmıyor huzurumuzu.
“Neyi kaybettiğini hatırla!” demişti Sökeli bir polis memurunun oğlu. Onu da kaybetmekle devam ettik yolculuğumuza. Ve işte bir Yusuf masalını soğuk kahveye değişen bir nesil yetişiyor burnumuzun dibinde.

Ve biz, her şeye rağmen biz, herkes hatırladığı kadarını meydana koysun diye bir aradayız.
Tek başımıza yitirmedik, tek başımıza bulamayız.

İsmini çıktığı topraklardan alan “Sınırdakiler”in yayın yönetmeni Kadir Polat dergiyi şöyle tanımlıyor:

“Biz sınırda olmayı ‘haddini bilme’ olarak da anlıyoruz çünkü haddini aşan sınırı da aşar. İsmet Özel’in ‘Allah insanı iddiasından vurur.’ diye bir sözü vardır. Dergicilik faaliyetini icra ederken çok iddialı, kesin ve keskin yargılardan, edebiyatın edebine sığınarak kendimizi muhafaza etmeye çalışıyoruz. Okuyan ve üreten herkesle bir gün bir yerde karşılaşacağız.”

http://sinirdakiler.blogspot.com.tr/

Fakirane

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına
Fakirane

Latest posts by Fakirane (see all)

Tagged with:

About author

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Arşiv