Teselliyiz Birbirimize – Merve Yüksel (Kitap Haber)

Teselliyiz Birbirimize – Merve Yüksel (Kitap Haber)

Bir denenme, bir sınanma dünyasındayız. Hiçbir şey boşuna ya da tesadüfen yaşanmıyor. Bir yığın dert var önümüzde. Hayatı yaşanabilir kılmak ve daha da öteleri kazanmak için bu dertleri kabullenmek zorundayız. Çok okuyan mı, çok gezen mi bilir derler ya. Gerçekten farklı farklı ortamlarda bulunmak insanın hayata bakışını öyle değiştiriyor ki! Her tip insanla karşılaşıyorsunuz. Pes edenler, hayata sarılanlar, okuyanlar, tembellik yapanlar, sevgisine sahip çıkanlar, umutsuzlar, yalnızlar, teselliler… Hayatın tüm renkleri gözler önünde. Bazen sinirlendiğimde babam der ki: “Kızım, kötüye kötü diye kızma, Allah onu da öyle yaratmış. Bir tablo düşün, o tablodan gri ve siyahı çıkarsan bütünlük bozulur. Her şey bütün olarak güzel, bırak onu da öyle kabul et.’’ Herkesi ve her anı bütün olarak kabul edebilmek büyük meziyet. Ama kaçımız bunu başarabiliyoruz, bilinmez.”

   Hayatınızı mutlaka test etmişsinizdir. Kendimizi kötü hissettiğinizde her şey iyice ters gitmeye başlamıştır hayatınızda. En sıkıntılı anlarınızda bile içinizi ferahlatacak bir şeyler yaptığınızda uğursuzluklar sizi terk edivermiştir. Kendinizi beş para etmez, sevilmez, istenilmez biri gibi görebilirsiniz. ‘’ İnsanların çoğu kaybetmekten korktuğu için sevmekten korkuyor. Düşünmekten korkuyor,sorumluluk getireceği için; konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için; yaşlanmaktan korkuyor, gençliğin kıymetini bilmediği için; unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için ve ölmekten korkuyor… Aslında yaşamayı bilmediği için ‘’ diyor Shakespeare.

Korkunun ecele faydası yok biliriz. Cüz-i irademizle olayları yönlendiren de biz değil miyiz? Allah’ın izniyle olmazları oldurup, olurları olduramaz mıyız? Oysa burnumuzun dibindedir mutluluk. Bunca sıkıntının içinde iş onu görmeyi başarmakta. Bazen en olumsuz şey, hayatınızda yeni bir sayfa açılmasına sebep olur. İşte bunu bildiğimden her daim yüzüm güler benim. Yusuf Özkan Özburun’ un Teselliler Kitabı, dertlerle dolu bir dünyada üzüntüsüz yaşamanın mümkün olacağını, özümüzdeki her şeyle teselli olabileceğimize değiniyor. Önsöz , Teselliyiz Birbirimize başlığıyla açılıyor. Kuran’ın ikliminde dolaşan bir gönülle teselli murad ediyor. Hz. Peygamber’in başka şeylerle değil de Rabbi tarafından, özellikle Miraç ve Miraç içindeki namazla teselli edilmiş olmasını, hüznün çeperleriyle çevrili hayatımızın her köşesine nakış nakış işliyor. Herkesin kendi kişisel miracını araması ve bunu ömrünün tüm dakikalarına yayması bakımından hakiki tesellinin adresine ve kaynağına vurgu yapıyor. 40 yıllık ömrünün 25 yılını arayış içinde geçiren yazar, arayışlarını Anlamsızlığın Tesellisi’ne bağlıyor.

‘’ Sen hakikatsin, anlamın yurdu sende!’’ hitamıyla, Allahsız anlam olamayacağının hakikatinin altını çiziyor:’’ Allah demek anlam demek. Allahsız anlam ve teselli bulamayan bir ruh benimkisi… İnan seninki de öyle…’’ Yalnızlığın Tesellisi’ni yazıyor. Bizi bitiren, eriten, tüketen değil çoğaltan, bir iken milyon eyleyen bereketli yalnızlığın… Hüznün Tesellisi’ni yazıyor. Her zaman bahaneleri vardır hüznün avare bir gönülde hitamıyla gönüllere zaman içre bir zamanda sadakatin, teslimiyetin mührünü vuruyor.
‘’ Kadere iman eden, kederden emin olur’’ ilkesiyle, ulvi bir hüzün vardır ki insanı hüzünlerin en güzeli ve en bereketlisi olan Allah derdine, ahiret gamına bağlayan…

Yazar, Ölümün Tesellisi’ni yazıyor. ‘’Ah ki benim, ölümle yaralı teselliden nasipsiz yaban ruhunda volkanlar kanayan dostum. Cennete layık bir düşünce ve erdem üzerine yaşıyorsan ölüm senin için bir ödüldür. ‘’ diyerek okuyucunun ruhuna edebi bir zevkin nişanesi olan latif cümlelerini dokunduruyor. Tevekkülün, tefekkürün, teslimiyetin kapısını aralıyor. Yazar, tesellilerini alt ana başlık altında şöyle dile getiriyor:

Ayrılığın Tesellisi: ‘’Ayrılmıyoruz, sadece aramızdaki bahçe büyüyor’’
Çirkinliğin Tesellisi: ‘’ Seyreyle Güzel, Kudret-i Mevla Neler Eyler’’
İhtiyarlığın Tesellisi: ‘’ Her gün biraz daha bilgeleşerek ihtiyarlıyorum’’
İyi Çocuklar Yetiştirememenin Tesellisi: ‘’ Sen bir çiftçisin, tohumunu iyi ek, gerisine karışma, karıştırma! ‘’
Aşk Acısının Tesellisi, Huzur ve Teselli Prensipleri…

Son söz:
‘’ Ey dost! Dert bir, çare bindir…
Ey Rabbim! Bırakma ellerimizi…’’

Yusuf Özkan Özburun büyük bir samimiyetle ve içimizi ısıtan sade ve akıcı bir üslupla sanki evimizde oturmuş karşılıklı sohbet eder gibi anlatıyor tesellileri… Kitapta beni derunumdan vuran çok güzel bir anektotla yazımı noktalıyorum.

Ârif Hâce Yusuf Hemedanî, “hayat nedir?” diye sorulduğunda şöyle cevap veriyor:
“hayat, teselli olmaktır. kişi teselli bulduğu şeyle yaşar, onunla hayattadır.”
‘’ insan insanın tesellisidir, teselliyiz birbirimize…’’

Tesellilerinizin vuku bulması dileğiyle!
Keyifli okumalar!

Yusuf Özkan Özburun
Timaş Yayınları
160 Sayfa

(Kitap Haber‘den alınmıştır)

Fakirane

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına
Fakirane

Latest posts by Fakirane (see all)

Tagged with:

About author

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına

İlgili Makaleler

2 Comments

  1. Yunus Emre 04 Ekim, 2015 at 13:28

    Güzel bir kitap tavsiyesi olmuş, teşekkürler paylaştığınız için.

    • Fakirane 05 Ekim, 2015 at 17:58

      Rica ederim…

Bir Cevap Yazın

Arşiv