Yeni Dergimiz: ALANDAYIZ

Yeni Dergimiz: ALANDAYIZ

Bir Yeni e-Dergi Olarak… Alandayız: Vaziyet Alın

Yeni bir edebiyat dergisi daha raflarda yerini alamadı. Bu kez bilgisayarlarda, tabletlerde, telefonlarda. İsmi, Alandayız.

Bir kuşak dergisi olma ilkesi ile yola çıkan dergi bu ilkeyi ilk sayısındaki sunuş yazısında da vurguluyor. Gayesinin edebi bir kuşak ve ortak bir edebi birikim oluşturmak olduğunu ilan eden dergide genç isimlere kendi alanlarında yer edinmiş deneyimli edebiyatçılar da eşlik ediyor.

Şair ve öykücü Adige Batur’un genel yayın yönetmenliğinde, genç fakat tecrübeli edebiyatçılar Abdulkadir Üstündağ, Abdulkadir Yaylacık, M. Abdullah Kebude, M. Fatih Kutlubay, Merve Parlak ve Yunus Taşdemir’in yayın kurulunda yer aldığı elektronik dergi ilk sayısı ile okuru selamladı.

Üç aylık periyotla yayınlanacağı duyurulan derginin ilk sayısında Adige Batur, M. Abdullah Kebude, Merve Parlak ve Yunus Taşdemir’in şiirleri ile okuru selamlıyorlar. Ayrıca Abdulkadir Üstündağ, Türk Edebiyatında sık eğilmediğimiz bir coğrafyaya Orta Asya şiirine uzanıp, Özbek şair Abdulla Airpov’un bir şiirini Türkiye Türkçesine aktarıyor.

Adige Batur ve M. Fatih Kutlubay’ın yanı sıra şiirleriyle tanıdığımız Abdulkadir Yaylacık ilk öyküsü ile öykü bölümünde okuduğumuz isimler arasında.

Derginin ilgi çeken bölümlerinin başında ise şüphesiz “Yedileme” geliyor. Bu bölümde Merve Parlak ve Abdulkadir Yaylacık tarafından belirlenen yedi kategoride alanlarında yetkin isimlerden bir takım sorular alınıyor. Soru alınan kategoriler: Günümüz Öyküsü, Masal, Modern Şiir, Hece Şiiri, Post Modern Edebiyat, Dergicilik ve Sinema. Sorular Abdulhalik Aker, Abdullah Kasay, Ahmet Topbaş, Gülhan Tuba Çelik, Salim Nacar, Tuğba Coşkuner ve İrfan Dağ’dan alınmış. Fakat ne soruyu soranlar ne de okurlar hangi soruya kimin cevap verdiğini bilmiyor. Böylece hem okur hem katılımcı için gizemli bir bölüm oluşturulmuş.

Ayrıca dergide Türk Edebiyatı için unutulmuş bir gelenek yeniden ihya edilmek isteniyor: Tefrika. Adige Batur tarafından Zekeriya Kazvinî’nin kadim eseri Acaibü’l Mahlukat Ve Garaibü’l Mevcudat, parçalar halinde çevrilmeye başlanıyor. İlk sayıda bahse konu kitaptan üç hikâye var bile.

Abdulkadir Üstündağ “Durumsal Sayıklama” adını verdiği bir deneysel türde Ekmeğe Zam diyor.

“Korkulu Ustalık” bölümünde Merve Parlak Salim Nacar’ın son kitabı Bütün Olup Bitenler Hakkında üzerine bir seri inceleme yazısı başlatıyor. M. Fatih Kutlubay, İranlı müzisyen Mohsen Namjoo üzerinden post modern sanat ve müziği ele aldığı bir yazı bulunuyor. Aynı bölümde Abdulkadir Üstündağ 2010 sonrası şiirin önemli isimlerinden Hasan Bozdaş’ın ilk kitabı Adil Bir Akşam’ı inceliyor. Son olarak Merve Parlak ile Abdulkadir Üstündağ, bir zihinsel fırtına ile 2010 şiiri üzerine eğiliyorlar.

Alandayız henüz ilk sayısından hem türlere dair eserleri hem de kuramsal yazıları ile okurlarına dolu bir içerik sunuyor. Twitter sayfası üzerinden verilen linkle okuruna ulaşan dergi sloganının hakkını verme gayesinde. Ne diyorlardı?

– Vaziyet alın.

www.twitter.com/alandayizdergi

 

Fakirane

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına
Fakirane

Latest posts by Fakirane (see all)

Tagged with:

About author

Fakirane

Fakirane... Herkes için değil, meraklısına

Bir Cevap Yazın

Arşiv